Dánové testují RFID tagy

Leanna Garfield, městský úřad Aarhus

Preference cyklistů na křižovatkách začíná být evropským tématem. Technologicky se dá řešit mnoha způsoby, jedním z nich jsou i RFID tagy připevněné na jízdních kolech.

Cyklisté v Aarhusu mohou profitovat z nasazení RFID technologie, pomocí které již nebudou muset čekat na zelenou na křižovatkách, dokonce ani nebudou muset zpomalit. Pomocí tagů s čárovými kódy, které se připevní na jízdní kolo, mohou být detekováni, když se blíží ke křižovatce.

„Aarhus minulý rok otestoval 200 jízdních kol osazených tagem,“ prezentuje projekt jeho manažerka Louise Overgaard. „Zatím je systémem vybavena pouze jedna křižovatka, ale pokud se prokáže, že je funkčnost systému bezchybná, město investuje do osazení jízdních kol dalších 1000 tagů a rozšíří systém na okolní křižovatky. „Rozšíření na další křižovatky je politickým rozhodnutím,“ dodává Overgaard. „Nejdůležitější je, aby se cyklisté cítili naprosto jistí, že je plynulý průjezd křižovatkou bezpečný.“

Tagy pracují na stejném typu čárového kódu, jaký se používá na pokladnách v obchodech. Když cyklisté projedou kolem čtečky čárových kódů umístěné před křižovatkou, řadič křižovatky zastaví dopravu a přiřadí cyklistům zelenou. Tak cyklisté nebudou muset vůbec zastavovat. Nasazení tagů je součástí velkého demonstračního projektu s příznačným názvem Radical, který se zaměřuje na rozvoj technických služeb města s využitím IoT. Projekt se například zabývá aplikacemi, které sledují produkci CO2, nabízejí cyklistům bezpečné trasy či lákají návštěvníky k úžasným vyhlídkám, atrakcím a dalším zajímavým místům ve městě.

Více informací o dalších IoT řešeních naleznete na http://www.radical-project.eu. Do projektu je zapojeno pět evropských měst: dánský Aarhus, řecké Atény, francouzské Issy-les-Moulineaux, italský Janov a španělská Cantabria. Sama Overgaard tvrdí, že zájem o tagy mají všechna ostatní čtyři města, ale konkrétní plány teprve vznikají.

Čtečka RFID tagů umístěná na cyklostezce před křižovatkou