Sir Richard Leese, dlouholetý předseda Rady města Manchester, které se nově prezentuje jako britský demonstrátor internetu věcí, nám odpověděl na několik otázek.
Manchester je vnímán jako lídr v nasazování technologií internetu věcí. Jak bude město vypadat za deset let a jaké jsou hlavní strategické cíle?
Manchester nedávno zveřejnil novou strategii, která obsahuje podrobně rozpracovanou vizi do roku 2025. Manchester v něm bude světovou leteckou top class destinací. Několik částí strategie se věnuje i příležitostem konceptu smart city. Ekonomický růst je postaven na silné pozici vědy a výzkumu, pokročilé výrobě, kultuře a kreativních a digitálních průmyslech se zaměřením na rozvoj znalostí a dovedností zaměstnanců i na konektivitu, tj. lepší železniční dopravu, rozšíření letiště, lepší cyklistickou a tramvajovou dopravu a lepší digitální konektivitu. Máme i ambici stát se v roce 2050 městem s výrobou energie stoprocentně z obnovitelných zdrojů.
Jaká je pozice místního politika, když chce podporovat zavádění technologií, a které organizační aspekty je potřeba zavést v samosprávě?
Z pozice dlouholetého předsedy nejsilnější politické strany v městské radě, již od roku 1996, můžu zajišťovat dlouhodobou kontinuitu a plánování. Nedávno správní kraj Manchesteru získal od centrální vlády další pravomoci, které umožňují lépe plánovat rozvoj města a kraje ve vzájemné spolupráci. V rámci městské rady jsme si zachovali pravomoc vytvářet strategii a programy smart city, a to ve spolupráci s jinými veřejnými i privátními organizacemi.
Mohl byste přiblížit relevantní technologické koncepty, které Manchester zavádí v oblasti dopravy, energetiky či sociálních inovací?
Město disponuje v současnosti nejrozsáhlejší železniční sítí v Británii, Manchester Metrolink, a podél ní realizuje velký infrastrukturní projekt. Také rozvíjíme program chytrého města, v rámci kterého během dalších dvou let město nasadí digitální infrastrukturu. Manchester tak bude oficiálním britským demonstrátorem internetu věcí. Máme silný inovační sektor, sestávající z univerzit, malých a středních podniků i velkých firem, s hlavním zaměřením na sociální inovace, což odpovídá tradici města coby domova družstevního hnutí (co-operative movement, družstevní podnikání).
Nakupuje Manchester technologie od etablovaných korporací, nebo existuje nějaká lokální podpora pro mladé a inovativní firmy, například městská laboratoř? Jak město podporuje inovace a jaké má relevantní programy?
Posledních dvacet let město konzistentně podporuje vznik nových firem, ať už skrze nové sítě a nové uživatelské skupiny, inovační a inkubační prostory nebo projekty sociální inovace. V rámci rychle se rozvíjejícího digitálního sektoru jsme byli velmi úspěšní v získávání evropských i národních zdrojů pro regeneraci tradičních budov, které jsme přetvořili na nové prostory pro malé firmy, a také dalšími pobídkami, jež digitální a inovační byznys do města přitáhly. Jsme domovem pro společnosti FABLab, The Sharp Project, Madlab a The Shed; všechny se zabývají inkubací nových digitálních dovedností a byznysu. Navíc naše nově opravená ústřední knihovna (Manchester Central Library) poskytuje své prostory pro setkávání a sociální inkluzi zdarma pro všechny.
Pracujeme s velkými a etablovanými partnery, například se společnostmi Cisco a Siemens, které jsou schopny dodat složité projekty velkého rozsahu, ale cílem je také povzbudit lokální ekosystém firem.
Jak přijímají IoT technologie občané? Existuje nějaký typicky britský přístup k IoT?
Smart cities a internet věcí jsou pro občany relativně nové koncepty, počínaje chytrými odečty a připojenými domácími spotřebiči, které jsou na trhu dostupné ve stále větším množství. Vždy jsme se snažili řešit digitální propast volným přístupem k technologiím v knihovnách a dalších místech, a to je prioritou i pro nasazení IoT, zejména díky demonstračnímu projektu CityVerve IoT.
Máte při nasazování IoT nějaké nové obchodní modely? Jak řešíte veřejné zakázky na inovace?
Přesun pravomocí z centrální vlády na kraj přináší i nové přístupy ke spolupráci partnerů; místní samosprávy mnohem více spolupracují. Manchester úspěšně zavedl několik finančních nástrojů, které umožňují investovat do nových služeb a řešení.
Doporučilo by město Manchester některá řešení pro česká a slovenská města?
Vedeme síť Smart Impact v programu URBACT, která došla k poznání, že pro úspěšné zavedení technologií smart city je nutné udělat mnohem víc, než jen identifikovat technologická řešení. Potřebujete vytvořit nezbytný rámec, který přitáhne financování, vytvoří manažerskou strukturu a zajistí široké zavádění nových smart city řešení.
Také jsme díky naší živé laboratoři, určené pro testování nových technologií a sloužící také jako prostor pro lokální ekosystém korigovali naše smart city ambice.
Doporučili bychom městům dvě stěžejní věci: vytvořit lokální ekosystém firem, institucí a lokálních samospráv, a také dlouhodobější plán investic pro nasazování technologií smart city v celoměstském měřítku. To jsou klíčové faktory pro rozvoj každého chytrého města.