Tato kategorie přitáhne fandy hardwarových a dalších technologických počinů, kteří přemýšlí, jaký modul či software pro svůj nápad použít.
Oceněný IoT hardware
Onion Omega
Inovativní platforma internetu věcí postavená na WiFi a podporuje jazyky, jako je Python a Node.JS. Omega umožňuje snadné vytváření hardwarových prototypů pro různé aplikace internetu věcí. S využitím tohoto hardwaru je možné sbírat data z mnoha předmětů běžného užívání, jak na zahradě, tak uvnitř domu, a přistupovat k nim skrze různé mobilní aplikace (https://onion.io).
ESP8266 – WiFi a bluetooth
ESP8266 je čip kombinující komunikaci 2,4 GHz a bluetooth s TSCN low power 40nm. Integruje 160 MHz mikroprocesor s plným WiFi front-end (oba jako klient i přístupový bod) a protokoly TCP/IP s podporou DNS. Původně byl vytvořen jako adaptér pro přeměnu jednobitové sériové komunikace používané ve většině drátových počítačových systémů do volně proudících WiFi rádiových signálů. Navzdory tomu, že původní dokumentace byla téměř výhradně v čínštině, hardwaroví nadšenci po celém světě si rychle uvědomili potenciál a díky flexibilitě a nízké ceně toto zařízení masivně používají.
Re-Mote
Re-Mote je open source vývojářská platforma ultra low a wireless přes IPv6/6LoWPAN pro sestavení reálných řešení internetu věcí, kompatibilní s Raspberry Pi a Arduino i Sigfox. Re-Mote IoT deska byla vyvinuta společně s vysokými školami a průmyslovými partnery z různých zemí v rámci evropského projektu a je určena pro projekty inteligentního města, logistiku, osvětlení a průmyslovou výrobu. Plně kompatibilní s hlavními operačními systémy internetu věcí (http://zolertia.io).
Hardwarová aplikace
IoT lednička
IoT lednička promění vaši ledničku v chytrou, takže bude schopná sbírat spousty relevantních informací, např. její provozní výkon, množství potravin a úroveň zapojení uživatele. Podobně jako u automobilek, i zde je cílem vytvořit síť chytrých ledniček, které včas upozorní údržbové firmy, že vaše lednička dosluhuje. IoT lednička využívá technologii Bluetooth Low Energy (BLE), která umožňuje, že baterie v zařízení dokážou fungovat 1 až 2 roky bez výměny, dále vzdálené sledování, kde se lednička nachází a zda s ní nebylo nevhodně manipulováno (to je samozřejmě potřebné spíše u velkoobchodníků než domácností), dále podává informace o teplotě, světle a vlhkosti a dokáže zasílat upozornění. Také monitoruje, jak často je lednička uživatelem užívána, a v obchodech dokáže říci, jaké zboží z chladicího pultu se prodává a jaké ne. Monitoruje také spotřebu energie, což je právě hodnota zajímavá pro údržbáře, kteří snadno odhalí poruchu. Sleduje svou čistotu a dostupnost zboží. Svůj stav komunikuje přes GSM/CDMA a data ukládá do cloudu.
Řešení se ale neomezuje jen na ledničku, ale i na aplikační potenciál pro uživatele. Dokáže „přeměnit“ uživatelův telefon v nákupní seznam podle vysledovaných oblíbených potravin a spojit je s aktuální nabídkou slev.
IoT software a nástroje
Reality editor
Jak již název napovídá, má tento produkt ambici stát se jakýmsi ovladačem ze Star Treku. Umožňuje spojit se a manipulovat s věcmi kolem nás. Například lze namířit kameru telefonu na vybraný předmět, který je postavený na otevřené hybridní platformě (Open Hybrid Platform) a jeho neviditelné schopnosti se odhalí. Lze tak prstem na displeji virtuálně propojit dvě různé věci a definovat mezi nimi vztah. Telefon se tak stává ovladačem všech těchto věcí.
Produkt je výsledkem tříletého výzkumu na americkém MIT. Má sloužit k tomu, abychom nemuseli vstávat z postele, když chceme zhasnout světlo, stačí virtuálně na displeji propojit vypínač a světlo. Od této chvíle je již tato funkce nastavená. Pokud potřebujete rozsvícení načasovat, lze si tuto funkci vypůjčit ze zařízení, které časovač již má, například televize. Podobně to bude fungovat i uvnitř auta, dálkově půjde nastartovat a nechat zahřát auto dlouho předtím, než do něj reálně nastoupíte.
Blynk – internet vašich věcí
Umožní vytvářet aplikaci pro jakýkoliv připojený produkt nebo projekt postavený na hardwaru Arduino, Raspberry Pi, ESP8266, SparkFun a dalších. Jedná se o digitální nástěnku (dashboard), ve které lze vytvořit grafické rozhraní pro váš projekt jednoduchým přesunutím (drag and drop) všech možných připojitelných zařízení (widgets). Celé to nezabere víc než 5 minut a můžete si začít „hrát“. Blynk byl financován prostřednictvím kickstarterové kampaně a není spjat s konkrétní deskou či řešením. Podporuje hardware podle vašeho výběru, ať už se jedná o Arduino, Raspberry Pi či ESP8266 čip, a umožní vytvořit internet vašich věcí.
Everyware™ Software Framework (ESF)
Jedná se o inkluzivní a cílený Java OSGi softwarový rámec pro komunikaci mezi věcmi skrze M2M brány, chytrá zařízení a IoT aplikace. Funguje jako most mezi sítí soukromého zařízení a lokální sítí, tj. veřejným internetem nebo mobilní sítí. Poskytuje bezpečný, spolehlivý a optimalizovaný mechanismus přenosu dat mezi hraničními uzly (senzory, spínače a rozhraní člověk-stroj) a cloudovými platformami skrze komunikační protokoly, jako je MQTT, optimalizované pro M2M. V mnoha případech tak není potřeba komponenta nebo software dalších stran.
IoT konektivita
Standard NarrowBand IoT (NB IoT)
17. září 2015 se v americkém Phoenixu dohodl standard konektivity v nízkém pásmu pro IoT. Nová technologie vylepšuje pokrytí uvnitř budov a podporuje tak masivní počet nízkokapacitních, levných a energeticky úsporných senzorů s nízkou latencí a optimalizovanou síťovou architekturou. Technologii lze nasadit jako „in band“ v rámci běžného LTE nosiče, v nepoužívaném pásmu LTE či jako samostatný systém ve vyhrazeném spektru. Je vhodný především pro refarming GSM kanálů. Technologie splňuje 3GPP průmyslové standardy, a proto má standard velmi širokou podporu hned od několika společností.
Semtech’s LoRa RF
Platforma pro obousměrnou bezdrátovou komunikaci doplňující buňkovou síť telekomunikačních operátorů. Poskytuje nízkonákladové řešení, jak připojit zařízení napájená bateriemi a mobilní přístroje do komunikační infrastruktury. Díky kombinaci senzorů a koncentrátorů lze vytvořit sítě s dlouhým dosahem a kapacitou, která dokáže ovládat miliony zařízení. Produkt umožňuje minimalizovat rušení signálu, čímž se zvýší životnost baterie koncových zařízení. Výsledkem je síť ideální pro internet věcí (IoT), odečty, bezpečnost, sledování majetku a M2M aplikace.
Arkessa
Britská platforma pro IoT, která dokáže propojit jednotlivá zařízení bez ohledu na jejich polohu, telekomunikačního operátora či typ bezdrátové technologie. Mezi jejich řešení konektivity patří řízení topení na dálku, rodičovský dohled nad dětmi, dohled nad případnou krádeží auta, čtení registračních značek mobilními kamerami, řízení pracovníků Fujitsu na dálku („být na správném místě se správným nářadím“) či propojení všech zařízení Siemens (routery, senzory, průmyslové počítače) do internetu.
IoT cloudové platformy
Souhrnná webová stránka s výčtem všech známých IoT platforem pro rychlou orientaci na trhu, viz http://postscapes.com/internet-of-things-platforms, byla vyhodnocena jako nejlepší z této kategorie. Další je Things+ popsaná v samostatném článku.
Ayla Networks
IoT platforma Ayla je další vybranou platformou internetu věcí, primárně je zaměřena na výrobní sektor. Sestává ze tří komponent: zařízení, cloudové služby a aplikační knihovny. Propojuje tak senzorickou vrstvu a uživatelskou vrstvu řešení. Výrobce tak nemusí investovat do vývoje komunikačního protokolu, zabezpečení, cloudové infrastruktury a dalších potřeb, které zavádění IoT doprovází.